Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa kapusty

Kapusta głowiasta biała jest spożywana w formie świeżej jak i kwaszonej przez cały rok. Wartość odżywcza jak i kaloryczna jest nie wielka jednak kapusta zawiera kilka cennych witamin takich jak C,A,B1,B2. Natomiast biała kapust jest również cennym składnikiem wapnia

Odmiana: wczesna, średnio wczesna i późna.

Wymagania klimatyczne i glebowe:
Kapusta jest roślina klimatu chłodnego i wilgotnego. Najlepsza temperatura do wzrostu rośliny to 15-20 stopni celcjusza,i wymaga dużej ilości wody i wilgotnego powietrza. Po posadzeniu kapusty i dobrym zakorzenieniu w glebie kapuście nie przeszkadzają nawet przymrozki do -5 stopni celcjusza, a na jesieni, gdy są już wyrośnięte nawet do -8 stopni. Mimo małych wymagań, co do ciepła kapusta jest wrażliwa na dłuższe okresy chłodnych dni. Pod uprawę kapusty wczesnej dobre są gleby lżejsze, które wcześniej wyrosną, ale dadzą mniejszy plon. Kapusta średnio wczesna i późna udaje się najlepiej na glebach żyznych i wilgotnych. Kapusta średnio wczesna i późna nadaje się na gleby gliniaste i ciężkie. Kapusta nie znosi zachwaszczonej gleby gdyż spowalnia to rozwój rośliny.

Stanowisko i nawożenie: Kapusta lubi obornik, który stosujemy na jesieni. Jednak kapusta nie powinna być sadzona rok po roku w tym samym miejscu i nie powinna wracać na to miejsce nie częściej niż po 4 latach. Po zbiorze kapusty wcześniej na to miejsce możemy zastosować poplony takie jak: szpinak, buraki ćwikłowy czy sałata. Oprócz obornika, który stosujemy na jesieni w dawce 30-40 kg na 10 m2 działki, pod kapustę wczesną i średnio wczesną należy dać nawozy mineralne takie jak saletrzak w dawce 200-300 g wysianego kilka dni przed sianiem. Oprócz saletrzaku stosujemy 200-300 g superfosfatu i soli potasowej 40 % na 10 m2 działki. Podczas wzrostu należy podsiać kapustę nawozem a dokładnie saletrą amonowa w ilości 200 g na 10 m2 działki.

Uprawa: Kapustę wczesną uprawia się z rozsady, którą przygotowujemy w insekcie (pod przykryciem lub w szklarni) w temp 1- 15 stopni celcjusza. Przygotowanie rozsady trwa od 7 do 8 tygodni gdy następuje wysadzenie jej na pole lub działke. Nasiona wysiewamy w pierwszej połowie lutego. 100 sztuk rozsady starcza na obsadzenie 10 m2 działki gdy odstępy wynoszą 40x40 cm.

Dobrze rozwiniętą rozsadę kapusty wcześniej sadzimy do gruntu w połowie Kwietnia w rozstawie 40x40 cm. Rozsadę średnio wczesną wysiewamy w końcu marca lub na początku kwietnia. Kapustę średnio wczesną sadzimy do grunty w drugiej połowie Maja. Około 10 dni po przyjęciu się rozsady na gruncie należy podsiać rozsadę saletrą zabieg ten należy powtórzyć 3-4 krotnie w odstępach około 2 tygodni od poprzedniego posiewania rośliny. Najlepszy efekt daje podsypywanie saletrą pod wcześniej spulchnioną ziemię. Gdy występują susze należy pamiętać o podlewaniu kapusty najlepiej z rana lub wieczorem gdyż jest wtedy niższa temperatura i większość wody wsiąknie w glebę a nie wyparuje tak jak to jest podczas południowego podlewania roślin.

Zbiór: Kapustę wczesną i średnio wczesna zbieramy stopniowo w miarę twardnienia główek kapusty. Kapusta wczesną zbieramy pod koniec czerwca i na początku lipca. Kapusta średnio wczesna w lipcu i sierpniu.

Opłacalność produkcji
Opłacalność produkcji kapusty jest na średnim poziomie. Im większa produkcja tym bardziej korzystniejsza cena w skupie.