Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa malin

Malina posiada dużą zawartość witaminy A i C. Oprócz witamin malina posiada dużą ilość błonnika garbników.

Odmiany:
-Polana
-Polesie
-September
-Bristrol
-Poranna rosa
-Lloyd George
-Rubin
-Malling Promise
-Malling Seedling
-Malling Jewel
-Lathan

Wymagania glebowe: Malina jest bardzo wymagającą roślina i dla tego powinna rosnąć na glebach żyznych. Malina nie boi się mrozów w okresie kwitnienia i zbioru. Jednak w okresie zimy jest najbardziej narażona na przemarznięcia. Gdy owocuje malina i pada deszcz to owoce szybko się psują na krzakach.

Sadzenie: Maliny sadzimy na jesieni gdyż wtedy są najlepsze warunki, aby roślina się przyjęła. Maliny sadzimy w jednym rzędzie co 40-50 cm. a odległość między rzędami wynosi od 1,5 do 2 m. Ale jeśli zakładamy dużą produkcje malin to należy zwiększyć szerokość między rzędami do 3,5-4 m. Po posadzeniu przycinamy maliny około 10-15 cm nad ziemią. Przycinanie pędów ma na celu lepsze ukorzenienie się rośliny oraz jej rozrośnięcie i wypuszczenie młodych pędów na wiosnę, które później będą owocowały.

Pielęgnacja i uprawa: Po posadzeniu malin i po osiągnięciu już pierwszych owoców a nawet przed należy powiązać maliny drutami w celu nie wyłamania się malin pod ciężarem owoców. Aby maliny prawidłowo rosły należy zastosować dwa lub trzy druty na różnych wysokościach tak, aby maliny miały dostęp do światła. Po zbiorach malin przycinamy je 10 cm nad ostatnim drutem. Pozostałość z obciętych malin usuwamy gdyż mogą być przyczyną roznoszenia się chorób grzybowych. Po przycięciu malin należy na jesieni zasilić maliny nawozem mineralnym i obornikiem. W okresie wiosennym należy wymarznięte pędy maliny usunąć, pozostawiając od 6 do 10 pędów przy każdym krzaku.