Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa ogórków

Ogórek nie posiada wartości kalorycznych jak i witamin, jednak posiada dość dużo związków mineralnych takich jak soli potasowej, fosforu i wapnia. Zasady, które znajdują się w ogórkach zobojętniają nadmiar kwasów, które znajdują się w organizmie po spożywaniu mięsa sera, czy chleba.

Odmiany: Gruntowe, szklarniowe

Wymagania klimatyczne i glebowe: Ogórek potrzebuje dużo światła i ciepła. Najlepiej udaje się w okresie ciepłym i słonecznym, najbardziej niekorzystnym okresem dla hodowców ogórka są dni mokre i chłodne z dużymi ilościami opadów atmosferycznymi. Nasiona ogórków kiełkują dopiero w temp.14 stopni celcjusza. Najlepszą temperaturą dla rozwoju ogórka jest temp 18-25 stopni celcjusza. Okres chłodów i przymrozków nawet do -0,5 stopnia celcjusza wpływa niekorzystnie na rozwój i jakość ogórków. Ogórki boją się zimna i wiatrów dla tego należy zapewnić im maksymalną ilość ciepła i słońca. Ogórki najlepiej rosną na glebach łatwo przepuszczalnych i średnio ciężkich i zaopatrzonych w próchnicę.

Stanowisko i nawożenie: Sadzenie ogórków na tej samej glebie nie powinno się odbywać nie częściej, niż co 4 lata. Siew ogórków stosuje się dość późno a więc możemy zastosować przedplony takie jak szpinak, sałata czy rzodkiewka. Ogórek sadzimy w 1 roku po oborniku, który dajemy na jesieni w dawce 30-45 kg na 10 m2. Jeżeli dajemy obornik na wiosnę to należy stosować obornik dobrze rozłożony lub stosować go tylko pod sadzonki ogórka. Dawkę obornika uzupełniamy nawozami mineralnymi takimi jak saletrzak, superfosfat, siarczan potasu w ilości 200-300 g na 10 m2.Nawóz mineralny podajemy w dwóch dawkach, co 2-3 tyg.

Uprawa: Siew ogórków dokonujemy w okresie od 10 do 20 maja, gdy ziemia jest ciepła i dobrze nagrzana. Nasiona ogórków siejemy w rzędach oddalonych od siebie o około 1 m. Motyką robimy rowki o głębokości 2-4 cm,a następnie siejemy nasiona ogórków w odstępach, co 30-45 cm i przysypujemy ziemią. Aby ogórki szybko nam wyrosły możemy przykryć je włókniną lub jak ktoś woli wcześniej w doniczkach posiać rozsadę, a po wyrośnięciu rozsady przenieść je na grunt. Ogórki potrzebują dużej ilości wody a więc należy je codziennie z rana lub popołudni podlewać.

Zbiór: Zbioru ogórków dokonujemy w połowie lipca aż do początku września, w zależności od odmiany i panujących warunków atmosferycznych, które wpływają na rozwój ogórka. Przerywanie ogórków dokonujemy systematycznie, co 2 lub 4 dni w zależności od szybkości plonowania ogórków

Opłacalność produkcji:
Opłacalności produkcji jest różna i zależy od pogody.