ReklamaWieś w centrum metropolii Wieś w centrum metropolii 28.02.10 - Rozwój technologiczny ludzkości pozwala na coraz większe...

 
 
 
 

Uprawy

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów

Pomidor jest najbardziej wartościowym warzywem a to ze względu na dużą zawartość witaminy A, B i C, oprócz tych witamin pomidor posiada dość dużą ilość cukrów, kwasu cytrynowego i jabłkowego.

Odmiany: Wczesne, Średnio-wczesne i późne

Wymagania klimatyczne i glebowe: Pomidor jest warzywem, który lubi ciepło i słońce, nie przepada za chłodnymi i zimnymi dniami oraz opadów deszczu. Najlepsza temperatura dla rozwoju pomidorów to temperatura powyżej 23 stopni celcjusza, jeśli temp spadnie poniżej temperatury 0 stopni celcjusza to pomidor przemarznie i zgnije. Pomidory są warzywami , które będą rosły na każdym rodzaju gleby. Pomidor nie boi się gleb lekko-kwaśnych.

Stanowisko i nawożenie: Aby pomidory dobrze rosły stosujemy rok wcześniej na jesieni stosujemy obornik w ilości 30-45 kg na 10 m2 + nawozy mineralne takie jak saletrzak superfosfat czy saletra amonowa w ilości 200-300 g na 10 m2.należy pamiętać że pomidora nie sadzimy lub siejemy po ziemniakach i po pomidorach nie częściej niż co 4 lata. Pomidory sadzimy w połowie maja

Uprawa: Pomidory dość długo plonują aż do przymrozków. Aby dłużej plonowały siejemy wcześniej nasiona do wcześniej przygotowanych pojemników. Gdy posiejemy pomidory w pojemnikach należy dostarczyć im duża ilość światła, aby dobrze się rozwijały. Sadzonki do gruntu sadzimy dopiero w połowie maja pomidory najlepiej posadzić w dzień pochmurny gdyż jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że się przyjmą. W okresie słonecznej pogody pomidory sadzimy rano lub wieczorem. Pomidory sadzimy w rzędach o odstępach od 40 do 60 cm w zależności od odmiany. Paliki podporowe do pomidorów wbijamy około 10 cm od łodygi pomidora. Aby pomidor szybciej zaowocował możemy zastosować następujące metody:
-sadzonki pomidorów sadzimy w miejscach zacisznych aby pomidor nie był narażony na  szkodliwe wiatry.
-wysadzić rozsadę 2-3 tyg wcześniej i zastosować osłonę od wiatru.
-zastosowanie wczesnych upraw pomidorów.

Po 8-12 dniach od posadzenia rozsady należy pomidory zasilić nawozem (saletrą) drugą dawkę nawozu stosujemy w czasie plonowania pomidorów.

Kolejnym ważnym zabiegiem w uprawie pomidorów jest cięcie, czyli usunięcie bocznych pędów. Cięcie jest potrzebne ze względu na szybsze dojrzewanie pomidorów. Pędy boczne, które są dłuższe niż 10 cm należy obłamywać.

Zbiór: Zbiór owoców pomidorów wczesnych zaczyna się w drugiej połowie Lipca. Natomiast odmiana późna na początku sierpnia. Jeśli stosujemy osłony to pomidory są wcześniej. Zielone pomidory możemy również wykorzystać do przetworów, marynat czy innych celów kuchennych.

Opłacalność produkcji:
W hodowli pomidorów cenna jest zadowalająca, lecz wiąże się z koniecznością większej produkcji, która jest też bardziej wymagająca.

 
 
 
 
 
 
  • Filmy rolnicze

  • Zdjęcia

  • Forum rolnicze

  • Grupy rolnicze

4344

Maszyny rolnicze:
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem dla jakości ziarna zbóż
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
Maszyny rolnicze:
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem
Fuzarioza kłosa poważnym zagrożeniem dla jakości ziarna zbóż
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
Nowy, solidny fungicyd na polskim rynku
URSUS
Stare traktory