Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa śliwki

Śliwki dostarczają organizmowi mało kalorii, ale dużo soli mineralnych, witamin i pektyn. Śliwki cechuje to, że bardzo dobrze da się ich przetworzyć na bardzo wiele rodzajów jak np: kompoty, powidła, dżemy czy susz.

Odmiany:
-Brzoskwiniowa
-Opal
-Renkloda Ulena
-Węgierka Dąbrowicka
-Węgierka zwykła
-Bluetre
-President
-Elena
-Stanley
-Kirka
-Renkloda Ulena
-Renkloda Zielona

Wymagania glebowe: Śliwkom odpowiada klimat ciepły i wilgotny. Dobrze rosną na glebach ciężkich i gliniastych. Śliwka jest mało odporna na przymrozki, a więc nie należy jej sadzić na terenach zaniżonych i narażonych na występowanie okresowych przymrozków.

Rozstawa drzew: Jeżeli planujemy założenie większego sadu należy odpowiednio rozplanować sadzenie drzewek tak aby po posadzeniu i w okresie wzrostu miały maksymalne warunki do rozwoju. Planując założenie sadu należy wcześniej przemyśleć, jaką formę przyjmą nasze drzewka.

W zależności od gatunku i rodzaju drzewek stosujemy następujące rozstawy drzewek 5x5 m, 5x4 m,lub 4x4 m.

Utrzymywanie gleby i nawożenie: Glebę pod drzewami utrzymujemy w czarnym ugorze, lub niszczymy chwasty za pomocą środków chemicznych. Jeżeli ktoś woli można pod drzewkami zostawić pas zieleni i gdy trawa odrośnie dokonać zabiegu koszenia trawy. Jednak koszenie trawy wiąże się z koniecznością częstego koszenia trawy gdyż trawa szybko odrasta. Gdy sadzimy drzewka należy (o ile jest taka możliwość) dać pod korzeń obornika, który wzmocni nam drzewko. Jeśli nie dysponujemy obornikiem należy dać nawóz mineralny. Po upływie roku należy ponownie zasilić drzewka dodatkową dawką związków mineralnych.

Opłacalność:
W ostatnich latach opłacalność produkcji śliwek jest na niskim poziomie a to za sprawą coraz większej konkurencji na rynku europejskim oraz coraz droższym środkom chemicznych i mineralnych, które wykorzystujemy pod uprawę drzewek owocowych.