Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa wiśni

Owoce wiśni posiadają dość dużo kwasów organicznych i garbników i sporą ilość witamin A i C. Wiśnie nadają się doskonale na przetwory czy kompoty. Wiśnie są bardzo dobre na małe działki gdyż osiągają małe rozmiary.

Odmiany:
-Książęca
-Goryczka królewska
-Nefris
-Kerez
-Łutówka
-Groniasta z Ujfehertoi
-Kelleris
-Lucyna
-North star

Wymagania glebowe: Wiśnia jest drzewkiem, które jest bardzo dobrze odporne na susze a więc nie jest narażona na słabą plenność ze względu na brak wody. Na glebie piaszczystej jednak wiśnia owocuje słabo.

Wiśnia również nie powinna rosnąć w zaniżonym terenie a to ze względu na słabą odporność na przymrozki. Drzewka wiśni doskonale rosną na zboczach i wzniesieniach terenu.

Rozstawa drzew: Jeżeli planujemy założenie większego sadu należy odpowiednio rozplanować sadzenie drzewek tak aby po posadzeniu i w okresie wzrostu miały maksymalne warunki do rozwoju. Planując założenie sadu należy wcześniej przemyśleć, jaką formę przyjmą nasze drzewka. Jeśli wiśnie sadzimy w rozstawie to wymiary wynoszą 5x4 m lub 4x4 m.

Utrzymywanie gleby i nawożenie: Glebę pod drzewami utrzymujemy w czarnym ugorze, lub niszczymy chwasty za pomocą środków chemicznych. Jeżeli ktoś woli można pod drzewkami zostawić pas zieleni i gdy trawa od rośnie dokonać zabiegu koszenia trawy. Jednak koszenie trawy wiąże się z koniecznością częstego koszenia gdyż trawa szybko odrasta. Gdy sadzimy drzewka należy (o ile jest taka możliwość) dać pod korzeń obornika, który wzmocni nam drzewko. Jeśli nie dysponujemy obornikiem należy dać nawóz mineralny. Po upływie roku należy ponownie zasilić drzewka dodatkową dawką związków mineralnych.

Opłacalność: Uprawa wiśni jest na trochę lepszej pozycji cenowej od cen, jakie uzyskują sadownicy za sprzedaż jabłek. Jednak nie zawsze jest tak dobrze, co roku zmienia się cena uzyskiwana w punktach skupu jak i cena, jaką muszą zainwestować rolnicy w uzyskanie dużego plonu.